HUNOR: kijelölték a következő magyar űrhajóst
A négy még versenyben levő jelölt közül megnevezték, ki fog repülni és ki lesz a tartaléka. A küldetés időpontja még nem ismert.
A döntés dátuma, május 26. szimbolikus jelentőségű, hiszen 1980-ban, vagyis 44 éve ekkor kezdte meg űrrepülését Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós. Őt a szakértői bizottság döntése alapján Kapu Tibor követheti a világűrben, a tartalék űrhajós Cserényi Gyula lesz. A hírt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be ma reggel.
A miniszter kijelentette, hogy a magyar űripar a fejlett nemzeti iparágak közé tartozik az elmúlt évtizedes tapasztalatok és hagyományok alapján, a tesztek pedig nagymértékben segíteni fogják a magas hozzáadott értékű, high-tech szektorok, például az egészségtudomány fejlődését. Emlékeztetett arra, hogy 240-en jelentkeztek a küldetésre, akik közül egy rendkívül összetett folyamat során a szakértők végül kiválasztottak négy jelöltet, akik komoly kiképzésen estek át az űrdinamikától kezdve a könnyű repülőgépes pilótakiképzésen át a különböző fizikai tesztekig és tudományos munkákig. A HUNOR program négy űrhajósjelöltje nemrég az űrutazás fellegvárában, Houstonban töltött el egy hetet.
Kapu Tibor 32 éves gépészmérnök eddig leginkább az autóiparban dolgozott, és főleg akkumulátor-fejlesztéssel foglalkozott. Cserényi Gyula 35 éves villamosmérnök. Ők ketten hamarosan az Egyesült Államokba utaznak, ahol az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA, illetve egy szerződés alapján az Axiom Space nevű vállalat fogja biztosítani a kiképzésük utolsó fázisát. Mindketten ugyanazt a kiképzést fogják végigcsinálni, tehát ha adott esetben valamilyen ok miatt cserére van szükség, akkor sem veszik kárba az eddigi munka. A miniszter arra is kitért, hogy a még az utolsó pillanatig versenyben lévő másik két jelölt a munkát majd a földi támogató egység vezető munkatársaként fogja segíteni.